Aramıza Hoş Geldin, Kadının Kalbi | Her Şey Kadının Kalbinde Başlar!

Türkiye'nin en iyi kadın sitesinde, Astroloji, sağlıklı yaşam, diyet, yemek tarifleri, hamilelik ve sanata kadar onlarca kategoride içeriğe sahip sosyal kadın portalındasın. Hissetmek istediğin tüm duygulara uzak kalma sadece üye olarak aramıza katıl.

Aklında Olanları Sor

Tüm sorularınıza birlikte çözüm arayalım, derdinizi paylaşalım.

Gündemde Olanlar

Bugün Kadının Kalbinde neler yeni kısaca göz atmak ister misin?

İletişim ve Destek

Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin 7/24 sizi bekleyen güçlü bir destek sistemi var.

  • * Tüm Üyelerimizin Bayramını en içtrn Dileklerimizle Kutluyoruz *

Erken Doğan Bebekler Ciddi Miyop Riski Taşıyor

İçerik Editörü

İçerik Editörü
Katılım
14 Nis 2021
Mesajlar
25
Tepki puanı
49
Puanları
0
pexels-daniel-reche-1557182.jpg

Erken Doğan Bebekler Ciddi Miyop Riski Taşıyor

Miyop Nedir?

Miyop, gözün yapısının uzun olmasına bağlı olarak gelişen bir uzağı görememe problemidir. Miyopta göze gelen ışınlar retinada değil retinanın önünde odaklanır. Miyop olmak uzaktaki nesneleri ve işaretleri göremeyip yakın görme ile alakalı herhangi bir problem yaşamamaktır.

Erken Doğum Nedir?

Gebelik sürecinde beklenen süreye ulaşılmadan bebeğin prematüre olarak dünyaya gelmesidir. Prematüre doğan bebekler de çeşitli sorunlar meydana gelmektedir. Miyop da bunlardan biri ve dikkat edilmesi gereken bir göz problemidir.

Bebeğim Erken Doğdu Miyop Riski Var Ne Yapmalıyım?

Endişelenmeyelim. Elbette ki alınabilecek tedbirler var. Öncelikli olarak çocuk doktorunun gerekli gördüğü durumda göz muayenesinin yapılması hayati önem taşımaktadır. İlk göz muayenesinden sonra bebeğin göz damarlarının gelişimine ve hastalığın durumuna göre belli aralıklarla göz gelişimi tamamlanıncaya kadar kontrollerin tekrarlanması gerekir.

Miyop Olan Bebeğimde İleride Başka Göz Problemi Ortaya Çıkabilir Mi?

Prematüre bebeklerde miyop tedavi alınarak veya alınmayarak gerilese dahi ileride şaşılık, göz tembelliği, yüksek miyop ve astigmat sorunuyla karşılaşılabilir.

Tedavisi Nedir?

1 ve 2. Evrelerinde takip yeterlidir. 3. Evreden itibaren lazer tedavisine geçilmelidir. 4. Evrede acil ameliyat gerektiren bir müdahale gereği söz konusudur. 5. Evrede ise tedaviden başarı beklemek olanaksızdır. Dolayısıyla bebeğin sağlıklı bir tedavi sürecinin olabilmesi için hekim önerileri dikkate alınmalı ve kontroller aksatılmamalıdır.

Lazer Tedavisi Nedir?

Anormal damar gelişimini durdurmaya yönelik olarak retina bölgesinde halk dili ile yanık oluşturmak tabirini kullanabileceğimiz bir işlemdir. Günümüze kadar bu işlemle hastaların bir çoğunda başarı sağlanmıştır. Yine de tedaviye yanıt vermeyen bir kesim göz hastası da bulunmaktadır.

Tedavi Olunmaması Durumunda Neler Olabilir?

Bir ebeveyn olarak çocuğumuzun gözünden tırnağına tüm sağlığını düşünmekle yükümlü bireyler olarak bu hassas konuyu göz ardı edersek doğacak sonuçlardan en az hasar bırakanları arasında gözlerde kayma ile titreme, saydam tabakada beyazlaşma, gözlerde çukurlaşma, göz küresinin zamanla küçülmesi sayılabilir. En ağır hasar bırakan kısma değinmek gerekir ise kalıcı körlük gelişmesidir. Çocuklarda kalıcı körlüğün başlıca nedenidir dikkat edilmelidir.

 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst