Aramıza Hoş Geldin, Kadının Kalbi | Her Şey Kadının Kalbinde Başlar!

Türkiye'nin en iyi kadın sitesinde, Astroloji, sağlıklı yaşam, diyet, yemek tarifleri, hamilelik ve sanata kadar onlarca kategoride içeriğe sahip sosyal kadın portalındasın. Hissetmek istediğin tüm duygulara uzak kalma sadece üye olarak aramıza katıl.

Aklında Olanları Sor

Tüm sorularınıza birlikte çözüm arayalım, derdinizi paylaşalım.

Gündemde Olanlar

Bugün Kadının Kalbinde neler yeni kısaca göz atmak ister misin?

İletişim ve Destek

Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin 7/24 sizi bekleyen güçlü bir destek sistemi var.

  • * Tüm Üyelerimizin Bayramını en içtrn Dileklerimizle Kutluyoruz *

Anormal vajinit (genital akıntı) nedir?

ARİM#

💗 My Babygirl 💗
Yönetici
Yönetici
Üye
Katılım
30 Mar 2020
Mesajlar
3,365
Tepki puanı
10,577
Puanları
60
Konum
Kadininkalbi
Web Sitesi
kadininkalbi.com
Anormal vajinit (genital akıntı) nedir?

Kadın doğum hekimlerine başvurunun en sık sebeplerinden biri bazına yakındılar. Ama öncelikle hangisinin normal hangisinin anormal olduğundan kısaca bahsetmek istiyorum.

Normalde bazen ağzında Bartoliliken bezleri gibi genital akıntıyı sağlayan basit bezler var. Bunlar boğazındaki epitel hücreleri, endometrium ve yuvadaki dökülen hücreler, ter salgı bezleri karışarak bir ağzımızda ki tükürük gibi akıntıya sebep olabilir. Bu akıntı yumurtlama döneminde daha da artar ve normalde süngüsü uzayan şeffaftır. Ve biz buna gayet doğal fizyolojik vajinal akıntı deriz. Bu üreme döneminde daha fazladır. Menopozda ve çocukluk döneminde daha azdır. Doğum kontrol hapı kullananlarda azdır.


Bu ne zaman hastalıklar ile olur? Yani bize ne zaman gelmeniz gerekir?

Bize bu vajinal akıntının rengi değiştiği zaman mesela koyu sarı ya da yeşil olduğunda bize başvurmanız lazım ya da oldukça kötü kokulu balık kokusu deriz. Biz ona olduğu zaman, bunu hissedildiği zaman ya da vajina da kaşıntı, akıntı, ilişkide acıma gibi şikayetler başladığı zaman ya da partilerde birtakım döküntüler olduğu zaman, siğil benzeri döküntüler olduğu zaman muhakkak hekime başvurmak gerekir. Bize başvurulduğunda biz ne yapıyoruz? Muayene sırasında çıplak gözle vajinal akıntının ne olduğunu anladıktan sonra direk tedavi de verebiliriz. Ya da anlaşılamayan yoğun enfeksiyon durumlarında oradan bir kültür alabiliriz. Kültür sonucuna göre tedaviyi biz uygularız. Bu fikir olabilir. HAP olabilir, krem olabilir ama eşli tedavi vermek durumundayız. Korunma yöntemleri olarak da ortak kullanılan tuvaletlere girildiğinde ya da havuz, deniz savuna gibi bölgelerde enfeksiyonun kolay alınamayacağı bölgelerde özel spreyleri genital bölgemize sıkarak bu bölgelerden gelebilecek enfeksiyonlara karşı kendimizi koruyabiliriz. Ortak tuvaletlere oturmaya biliriz. Kokulu etler ya da kokulu tuvalet kağıtları kullanmamak gerekiyor. Ve muhakkak genital temizliği önden arkaya yapılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst