Aramıza Hoş Geldin, Kadının Kalbi | Her Şey Kadının Kalbinde Başlar!

Türkiye'nin en iyi kadın sitesinde, Astroloji, sağlıklı yaşam, diyet, yemek tarifleri, hamilelik ve sanata kadar onlarca kategoride içeriğe sahip sosyal kadın portalındasın. Hissetmek istediğin tüm duygulara uzak kalma sadece üye olarak aramıza katıl.

Aklında Olanları Sor

Tüm sorularınıza birlikte çözüm arayalım, derdinizi paylaşalım.

Gündemde Olanlar

Bugün Kadının Kalbinde neler yeni kısaca göz atmak ister misin?

İletişim ve Destek

Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin 7/24 sizi bekleyen güçlü bir destek sistemi var.

  • * Tüm Üyelerimizin Bayramını en içtrn Dileklerimizle Kutluyoruz *

Anne ile Çocuk İlişkisi

ARİM#

💗 My Babygirl 💗
Yönetici
Yönetici
Üye
Katılım
30 Mar 2020
Mesajlar
3,135
Tepki puanı
10,353
Puanları
60
Konum
Kadininkalbi
Web Sitesi
kadininkalbi.com
Anne ile Çocuk İlişkisi
6e55ff07shutterstock_263940524.jpg

Anne ile çocuk arası ilişki ilk olarak anne karnında başlamakta ve hayat boyu devam etmektedir. İyi bir evlat yetiştirmek isteyen bireylerin, çocukları ile iletişimi fazlasıyla önemlidir. Çocuğun kendine güven duygusu, aidiyet duygusu, paylaşma güdüsü gibi davranışları aileden öğrenmektedir. Bunu kazandıracak olan da kaybettirecek olan da ailenin kendisidir.

İyi Bir Çocuk Yetiştirmek İçin Neler Yapılmalı?

Kişi birçok kişilik özelliğini doğumdan itibaren 5 yaşına kadar öğrenmekte ve bu özellikler hayat boyu o insanın kişiliğini yansıtmaktadır. Küçük yaşlardan itibaren çocuk yetiştirirken dikkat edilmeli ve üzerine düşülmelidir. Küçük yaşlarda yanında en çok vakit geçiren ebeveynleri olduğundan dolayı çocuk onları örnek almakta ve buna göre hareket etmektedir.

Bu konuda yapılan tüm hareketler, söylenecek sözler dikkat edilerek çocuğa aktarılmalı. Eleştirel bir yapıda olan bireylerin çocukları ileri yaşlarda endişeli bir yapıda olur, yeni bir davranış yapmaya hazırlanırken korkarak bundan vazgeçebilir. Çekingen davranış sergileyerek yapması gerekenleri yaparken kaçma davranışları sergileyebilir.

Anne Çocuğuna Karşı Nasıl Davranmalı?

Bu ilişkisi kesinlikle karşılıksız sevgi üzerine kurulmalıdır. Ebeveynlerinden yeteri kadar sevgi alamayan çocuklar agresif ve uyumsuz davranışlar sergilemektedir. Annenin, çocuğuna karşı fazla korunaklı olması iyi bir davranış modeli değildir. Böyle yapılan davranış çocukta kendine güvensiz ve dışa bağımlı davranışlar sergilemesine yol açacak ya da ilerleyen zamanlarda bazı psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Çocuk, ebeveynleri tarafından destek görerek attığı adımları sağlam atmasına neden olacak ve olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Çocuk Anneye Karşı Nasıl Davranmalı?

Çocuk için hayatındaki en büyük değer, onu karşılıksız bir şekilde büyüten ve sevgi gösteren annesidir. Çocuğun ona karşı sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir. Tüm anneler çocuklarının iyi eğitim alarak ayakları üzerinde durmasını ister ve bu duygu onlar için paha biçilemez. İlerleyen yaşlarda yalnızlaşacak ebeveynlerini sürekli ziyaret etmeli, önceden kendine yapılan iyiliklerin karşılığını vermelidir.

Boşanmış Olan Anne Ne Yapmalı?

Eşinden boşanmış olan bireyin çocuğa karşı sorumlulukları iki kat daha artmaktadır. Bu ilişkiden oluşan boşluk kesinlikle doldurulmalı, çocuğa fazla hissettirilmemelidir. Ebeveynler, çocukların yanında birbirlerinden bir şekilde bahsetmemeli, çocuğa karşı birbirlerini doldurmamaları gerekir. Anne ve babasıyla eşit zamanlarda görüştürülmelidir. Aksi halde çocuk birçok psikolojik problem ile karşılaşabilir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst