Aramıza Hoş Geldin, Kadının Kalbi | Her Şey Kadının Kalbinde Başlar!

Türkiye'nin en iyi kadın sitesinde, Astroloji, sağlıklı yaşam, diyet, yemek tarifleri, hamilelik ve sanata kadar onlarca kategoride içeriğe sahip sosyal kadın portalındasın. Hissetmek istediğin tüm duygulara uzak kalma sadece üye olarak aramıza katıl.

Aklında Olanları Sor

Tüm sorularınıza birlikte çözüm arayalım, derdinizi paylaşalım.

Gündemde Olanlar

Bugün Kadının Kalbinde neler yeni kısaca göz atmak ister misin?

İletişim ve Destek

Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin 7/24 sizi bekleyen güçlü bir destek sistemi var.

  • * Tüm Üyelerimizin Bayramını en içtrn Dileklerimizle Kutluyoruz *

2 Yaş Sendromuyla Baş Etmek Sandığınız Kadar Zor Değil

İçerik Editörü

İçerik Editörü
Katılım
14 Nis 2021
Mesajlar
25
Tepki puanı
49
Puanları
0
2 Yaş Sendromuyla Baş Etmek Sandığınız Kadar Zor Değil

crying-gb9ceab614_1920.jpg

2 yaş sendromu birçok aile için endişeyle beklenen bir dönem olmasında ki en büyük etken hakkında ki efsanelerdir. Genellikle “çocuğumu tanıyamıyorum…” cümlesi ile başlayan konuşmaların arkası iç karartıcı şekilde gelmektedir. Peki bu 2 yaş sendromu gerçekten söylendiği kadar korkutucu mudur? Yoksa doğru yönetilmediği için mi bu kadar sıkıntılı geçer? Bunun cevabına yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Nedenini Bilmek Sizi Rahatlatabilir

Çocuğunuzun birden bire bu kadar değişmesi sizi gerçekten korkutabilir. Ancak en kısa süre içerisinde sakinleşmelisiniz. Çünkü bu dönemin sebebi bebeğinizin hayatındaki en önemli dönemeçlerden ilki olmasıdır.

Peki ne oluyor da bebeğiniz 2 yaş sendromu ile bu kadar çok değişebiliyor. Bunun cevabı çok açık. Büyüyor! Sağlıklı her çocukta olması beklenen bir aşamadan geçiyor.

Şimdiye kadar bebeğiniz annesinin bir uzantısı olduğunu düşünüyordu. Bu sebeple de düşündüğü her şeyin annesinin de bildiğini ve o olmadan var olamayacağı inancındaydı. Ancak şimdi işler değişti. Bebeğiniz artık annesi ile bir olmadığını yavaş yavaş farkına varıyor.

Ancak bu aşamada ne tamamen ayrı olduğuna, ne de tamamen bağlı olduğuna inanıyor. Bu sebeple de sürekli olarak sınırları test ediyor.
Bunun için tek başına birşeyleri başarmayı deniyor ya da aklından geçenleri karşısındaki anlamadığı için öfke nöbetlerine giriyor.

Kısacası çocuğunuz 2 yaş sendromunun ilk dönemlerinde kendisinin nerede başladığını ve nerede bittiğini çözmeye çalışıyor. Bu ilk doğduğu zamanlarda ki ellerini ve ayaklarını keşfetmesi kadar doğal. Ancak şimdiki durum daha soyut. Bu sebeple anlaması ebeveynler için daha zor oluyor.

Ancak 2 yaş sendromu oldukça uzun süren bir serüvendir. Bunun sebebi ise bu dönemde sadece bir birey olduklarını keşfetmeleri değildir. Herkesten farklı olduklarını anladıktan sonra sıra güçlerini sınamaya gelir. Burada da genellikle ebeveynler ile çocuklar arasında güç savaşları yaşanır. Her şeye karşı gelmeleri ya da ben ne istiyorsam o olacak tavırları da bu sebeptendir. Diğer bir deyişle çocuğunuz kendi gücünü ve hayatı ne kadar etkileyebildiklerini sürekli olarak test ederler.

Peki Ebeveynler Şimdi Ne Yapacak?

Çocuğunuzun 2 yaş sendromu içerisinde olduğunu fark ettiniz ve aynı anda sizde bir panik havası esmeye başladı. Bunu yaşamanız son derece doğal! Çünkü hemen hemen her aileden bu dönemle ilgili çok fazla şikayet duydunuz. Ancak ilk olarak yapmanız gereken derin bir nefes alıp durumu kabullenmeniz ve en önemliside sakinleşmeniz.

Duygularınıza Hakim Olun

Evet! Bu dönemi rahat atlatabilmeniz için yapmanız gereken en önemli şey her zaman için rahat olmanız. Eğer çocuğunuzun duyguları yükseldiğinde siz de onunla birlikte yükselirseniz durum içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Ancak bu ilişkide yetişkin olan ve dolayısıyla duygularına hakim olma becerisine sahip olan sizsiniz. Bu sebeple ataklar tuttuğu zaman sizin sakin kalmanız gerekir. Eğer çocuğunuzla o anda bir savaşa girerseniz büyük ihtimalle o kazanacaktır ya da siz hiç istemeyeceğiniz şeyler yapacak duruma geleceksiniz. Unutmayın inatçılıkları ya da isyanları sizi manipüle etmek için değil.

Peki sakin kalmak demek her şeye izin vermek anlamına mı geliyor derseniz, bunun cevabı hayır olacaktır. Önemli olan duygularınızı dolayısıyla da hareketlerinizi kontrol edebilmeniz. Unutmayın sınırlar her zaman belli olmalı. Zaten çocuklarda her zaman bu sınırları ararlar.

Çocuğunuzun üzerinde otorite kurmaya çalışmak da ayrıca işe yaramayacak davranışlardan biri olacaktır. Çünkü bu dönemde ki çocuklar henüz otoriteyi anlayamazlar.

Hayır Her Zaman Hayır Olmalı

Diğer bir yandan ilk başta hayır denilen bir şeye kriz sonrasında kesinlikle evet dememelisiniz. Bunu yaptığınız takdirde çocuğunuzun çıkardığı ders yeterince ağlarsam istediğimi yaptırırım şeklinde olacaktır. Bu çıkarım da daha çok kriz yaşanmasının önünü açacaktır.

Diğer bir yandan çocuğun bakımını üstlenen kişilerinde hayırları ve evetleri aynı olmalıdır. Yani çocuk annesine yaptıramadığı bir şeyi babasına yaptırabileceğini düşünmemelidir.

Sınırlara Sadık Kalın

Çocuklar kaç yaşında olurlarsa olsunlar her zaman sınırlara sahip olmak isterler. Ancak bu sınırları test etmek için hiçbir fırsatı kaçırmazlar. Bu sebeple sınırlarınıza her zaman sadık kalın.

Diğer bir yandan bu sınırların çocukların gelişimlerini engelleyecek kadar sıkı olmamasına da dikkat edin. Yani çocuklar çok önemli konularda sınırlandırılmalı. Onun dışında kendi kararlarını alabilmelidirler. Örneğin kış aylarında sadece kışlık kıyafetlerin giyilmesi kuralı bir sınır olabilir. Ancak bu kıyafetlerin arasından seçim yapmak çocuğa bırakılmalıdır.

İletişim Kurma Şekliniz Açık Olmalıdır

Anlatmak istediğiniz her ne ise onu direkt anlatmalısınız. Bu dönemde çocuklar uzun cümleleri anlamakta zorluk çekerler. Bu sebeple en kısa şekilde anlatmanız önemlidir. Diğer bir yandan henüz soyutu anlamadıkları için konuşmalarınızda bu kavramlardan da uzak durmanız gerekir. Ayrıca onunla iletişim kurarken göz iletişiminin de atlanmaması önemlidir. Bu sebeple çocuğunuzun boy hizasına geldikten sonra konuşmaya başlamanız gerekir.

Kaliteli Zaman Geçirme

Kaliteli zaman geçirmek her çocuk için önemlidir ancak 2 yaş sendromunda olan çocuklar için daha da önemlidir. Bu sebeple çocuğunuzla gün içerisinde kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin. Bu süre içerisinde her ne yapıyor olursanız olun bütün ilginizi çocuğunuza yönlendirin. O anda aklınızda ki tüm düşüncelerden arının ve onunla olmanın keyfini çıkarın.

Oyun oynarken çocuğunuza vermek istediğiniz bütün eğitimi çok daha rahat verebilirsiniz. Ancak bu oyun saatlerinin öğretmek amaçlı kullanmamaya dikkat etmeniz gerekir. Çocuklar oyun oynarken doğal olarak öğrenir.

Hayır Demeyi Unutun

Çocuğunuzun bir şey yapmasına izin vermeyecekseniz o zaman hayır kelimesini kullanmamalısınız. Çünkü hayır kelimesi bütün insanlarda olduğu gibi çocuklarda da olumsuz duyguların uyanmasına sebep olacaktır. Hayır kelimesi yerine ya dikkatini başka bir yöne çekin ya da yapamayacağını anlatın.

Öfke Nöbetleriyle Başa Çıkabilirsiniz

Öfke nöbetleri ile baş etme ailelerin en çok endişelendiği konudur. Ancak bunun için endişelenmeniz gerçekten de yersiz. Bunun sadece bir süreç olduğunu ve sakin kalmanız gerektiğini asla unutmayın. Çocuğunuz öfke nöbetindeyse ve ağlıyorsa yanında sakince oturup sakinleşmesini bekleyin. Bu süre içerisinde iletişime girmekten veya göz kontağı kurmaktan sakının. Size ihtiyacı olduğunda ise sarılabilirsiniz.

Eğer bu nöbette kendini yere atıyor veya kafasını vuruyorsa o zaman onu daha güvenli bir yere alabilir veya kafasının altına yastık koyabilirsiniz. Bu nöbetlerde sadece onun güvenliği için harekete geçin.


2 yaş sendromu hem aileler için hem de çocuklar için zor bir süreçtir. Ancak bu dönemi yönetecek olan kişinin siz olduğunuzu da unutmamanız gerekir. Bu dönemde zor karaktere sahip olan çocukların çok daha zorlu geçirdiği gerçeğine sığınarak çocuklarınızı inatçı gibi sıfatlarla etiketlememeniz gerekir. Unutmayın siz ne kadar sakin ve sınırlara sadık kalabilirseniz bu dönem o kadar rahat atlatılır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst