Aramıza Hoş Geldin, Kadının Kalbi | Her Şey Kadının Kalbinde Başlar!

Türkiye'nin en iyi kadın sitesinde, Astroloji, sağlıklı yaşam, diyet, yemek tarifleri, hamilelik ve sanata kadar onlarca kategoride içeriğe sahip sosyal kadın portalındasın. Hissetmek istediğin tüm duygulara uzak kalma sadece üye olarak aramıza katıl.

Aklında Olanları Sor

Tüm sorularınıza birlikte çözüm arayalım, derdinizi paylaşalım.

Gündemde Olanlar

Bugün Kadının Kalbinde neler yeni kısaca göz atmak ister misin?

İletişim ve Destek

Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin 7/24 sizi bekleyen güçlü bir destek sistemi var.

  • * Tüm Üyelerimizin Bayramını en içtrn Dileklerimizle Kutluyoruz *

14 Aylık Bebek Gelişimi

1Bebek1Anne

Yönetici
Yönetici
Üye
Katılım
30 Mar 2020
Mesajlar
3,080
Tepki puanı
6,721
Puanları
60
Konum
Türkiye
Web Sitesi
youtube.com
14 Aylık Bebek Gelişimi

1619046068772.png

Dinleme ve İlgi
Bebeğinizle beraber kitap okumaya devam edin. Resimler ve kelimeler ilgisini çekmeye devam edecektir. Sizle birlikte sayfaları çevirir. Oyuncaklarını onunla beraber dizin, düzenleyin ve devirin. Oyun bittiğinde, beraber biriktirerek oyuncakları kutusuna kaldırın. Eğer kâğıt ve kalemi şimdiye kadar vermediyseniz, bu ay mutlaka verin. Bebeğinize vücudunu tanıtmaya çalışın. “Gözlerin nerede? Bunlar göz.” “Ellerin nerede?” “Burada” gibi sözler söyleyerek ayna karşısında oynayın ve doğru bildikçe onu alkışlayın. Sizi ilgiyle dinleyecek ve takip edecektir.

Anlama
Bebeğinize bazı şeyleri yapmaması yönünde talimat veriyorsanız “Hayır” kelimesini acil durumlar ve gerçekten yapılmaması ihtiyaç duyulan şeyler için kullanmayı deneyin. Böylece "hayır" kelimesi onun zihninde çok güçlü bir tepki ve sıra dışı bir vaziyet olarak yerleşecektir. Eğer evde top oynamasını istemiyorsanız, top oynadığında “hayır” diye bağırmak yerine, “topu dışarda atarız, ama evdeyken yuvarlarız” diyerek ona bir seçenek ve yönlendirme sunun. Pozitif yönde yaklaşımınız, birkaç defadan sonrasında yerine ulaşacaktır ve yavrunuz sizi anlayacaktır.

Sesler ve konuşma
"Hayır" demesini engellemek için, ona "hayır" diye cevaplayabileceği sorular yerine, seçenekler sunun. Örneğin “elma suyu mu, portakal suyu mu istersin?” diye mesele. Fakat çocuğunuzun bunun bir kandırmaca olmadığını anlaması ve size uyum sağlaması için, tercih sorunuzun iki şıkkı da gerçek olmalıdır. Eğer portakal suyunuz yoksa onu tercihin bir şıkkı olarak kullanmayın. çoğu zaman birini seçecek ve seçimini söyleyecektir. Bebeğiniz bu aylarda her şeye itiraz etmeye başlayabilir. “Hayır” kelimesini ilk defa 13-14 ay civarında duyabilirsiniz. Bu genel anlamda erken bir durum olsa da bazı bebeklerde gerçekleştiğine rastlanmıştır. Kendi benliğini ve bağımsızlığını fark ettikçe, bunu pekiştirmek için “Hayır” kelimesine sığınabilir. Ne sorarsanız sorun, yanıt olarak “hayır” duyabilirsiniz. Hiç şaşırmayın ve endişelenmeyin. Bu konum normaldir ve geçicidir.

Sosyal Faaliyetler
Yavrunuz elektrik süpürgesinin sesinden, yabancılardan, banyodan, karanlıktan korkabilir. Daha önce korkmadığı şeylerden korkup, rahatsız bulunduğunu görebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız olayı dramatikleştirmeyin ve olabildiğince normal davranın. Olayı büyüterek fobisini beslemeyin. Örneğin elektrik süpürgesinden korkuyorsa onu salonun ortasında bırakın. Zaman içinde onu keşfeder ve korkulmayacak bir şey bulunduğunu anlar. Eğer banyoya karşı fobi geliştirdiyse, boğulma refleksini tetikleyen “baştan aşağı su dökme” ve yüz yıkama faslını bir süre erteleyebilirsiniz. Veya banyo yaptırırken, ilgisini çekecek yeni bir oyuncakla ilgisini dağıtmayı deneyebilirsiniz. Giden kişilere “bay bay” yapabilir. Geldiklerinde ise sevinçle karşılayabilir. Bebeğinizin kendini beslemesine izin verin. Ona uygun kaşık, çatal ve yiyecek kabı alın. Bebeğinizden çorap benzer biçimde ağır olmayan eşyaları getirmesini isteyebilirsiniz. Veya kitap okuyacaksanız, kitabı kendisini seçmesini ve size getirmesini isteyin. Kendisine uygun olan ağırlıkta işlerde, size yardımcı olmak onu mutlu edecektir. Size yardımcı oluğunu görürse, büyük bir başarı hissiyle dolup taşar. Bunlar hem ilişkinizi geliştirir, hem kendine güvenini artırır, aynı zamanda evdeki görevini oturtarak, bir fert olarak becerisini ve hayata uyum sağlama yeteneklerini artırır. Kendini fark etmesi çok önemlidir. Çocuğunuzun minik de olsa bazı şeyler yapmasını sağlayın. Size yardımcı olmak istediğinde ona “yapamazsın, edemezsin” diye kızmayın. Azı dişleri huzursuzlukların temel kaynağı olabilir. Çıkması 19. Aya kadar da sarktığı görülen 14-15 ay azı dişleri uykusuz gecelere davetiye çıkarabilir. Bunlar damağın peşinde yer edinen, çift ucu olan, çiğnemeye yardımcı büyük dişlerdir. Eğer bebeğinizin çok ağrısı varsa doktora danışın. Size yaşına uygun ağrı kesicilerden önerebilir. Diş etlerini ovmak, soğuk diş halkası ya da bisküvileri geçirmek yardımcı yöntemler olabilir. Ne yapacaksanız, kesinlikle doktor kontrolünde yapmayı ihmal etmeyin.

Diğer değişimler
Bebeğiniz için elleriyle yemek yiyecek, onun için coşku verici bir deneyimdir. Kendi yemeğini kendisi yiyecek ister. Uygun ortamı hazırlayın ve bunu yapmasına izin verin.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst